Úvodní stránka > O Hrušce > Součastnost

Součastnost

V současné době má HRUŠKA 260 obyvatel.
V obci je Obecní úřad, knihovna, jsou zde potraviny a pohostinství.
Pošta a škola zde nejsou. Děti jezdí do ZŠ do Němčic nad Hanou
Zájmové spolky - Myslivecké združení, Sbor dobrovolných hasičů, Hanácké sóbor,Hruštičky

Obec Hruška leží v jižní části Olomouckého kraje severovýchodně od Němčic nad Hanou v nadmořské výšce 220m, v blízkosti protéká řeka Haná a obcí prochází cyklotrasa od Němčic nad Hanou,je členem mikroregionu "Němčicko".
Obec s nejstarší písemnou zmínkou z Miroregionu Němčicko se připomíná již roku 1078. Naše obec byla vždy samastatnou obcí s vlastním obecním úřadem, mimo let 1980-1993, kdy patřila pod Němčice Nad Hanou.

Náves s kostelem a pomníkem padlých uprostřed parku tvoří dominantní část obce. V centru obce je situován dále obecní úřad, obchod, knihovna a zastávka hromadné dopravy.

Z mnoha zájmových spolků zůstalo v činnosti myslivecké združení a sbor dobrovolných hasičů. Z původních lidových řemesel, které byly v obci, se dodnes dochovala výroba hanáckých "pantléků", které byly v minulosti součástí svatebního hanáckého kroje. Dále se dochovalo ruční výšícání technikou "richeliu".

Od roku 2004 má Hruška obecní symboly - znak a prapor. Tyto symboly byly předány 9.6.2004 v Praze předsedou Poslanecké zněmovny Lubomírem Zaorálkem

17. 10. Hedvika

Zítra: Lukáš